OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Často kladené otázky

Často kladené otázky závlaha  
  •  Koľko stojí automatická závlaha?
  • Z čoho sa skladá autmatická závlaha?
  • Ako pracuje závlaha?
  • čo sa stane ked vypadne el. prúd?
  • Ako dlho mám polievať?
  • čo ked fúka vietor alebo prší?
  • Možem automatickú závlahu napojiť na ½“   Záhradný ventil?
  • Možem si systém spustiť sám?
  • Treba automatickú závlahu zazimovať?
 
Koľko stojí automatická závlaha?
Na túto otázku bohužiaľ nie je možné odpovedať bez znalostí zavlažovanej plochy. Záleží nielen na veľkosti pozemku, ale aj na členitosti zavlažovanej plochy, zdroji vody atd..
Z čoho sa skladá automatická závlaha?
Automatický závlahový systém sa skladá z viacerých komponentov. Medzi základné patria postrekovače,  plastové podzemné rozvody, elektromagnetické ventily, ventilové šachty, ovládacia  jednotka, dažďový senzor, filter, čerpadlo prípadne vodovod a rôzny spojovací materiál.


Ako pracuje závlaha?
Pri zavlažovaní sa tlakom vody vysunú zo zeme - trávnika  (spravidla 10cm) postrekovače, ktoré sa po skončení zavlažovania opäť schovajú do trávnika. Celá zavlažovaná plocha je spravidla rozdelená na viac sekcií. Ovládacia jednotka ovláda každú sekciu samostatne čo je výhodne napr.:
 - kvôli zdroju vody
- čerpadlo nemusí byť take veľké možnosť individuálneho časového nastavenia na každú vetvu
– sekciu výhoda je aj v použití rôznych postrekovačov na jednotlivých vetvách .Na jednej vetve sa nedoporučuje kombinovať rôzne druhy postrekovačov (statické a rotačné).

 
Čo sa stane keď vypadne elektrický prúd?
V ovládacej jednotke je záložný zdroj (baterka) ktorá si po dobu výpadku uchová nastavený program. Počas výpadku el. energie je zavlažovanie blokované a obnovy sa až pri dodávke elektrickej energie.

Kedy a ako často polievať
Najefektívnejšie  je polievať v ranných alebo vo večerných hodinách.
systém umožní dosiahnutie úspory času i vody, čím sa veľmi skoro začnú vracať vynaložené prostriedky.Polievať počas dňa sa nedoporučuje.  Priemerná týždenná potreba vody pre trávnik je cca 25-40 litrov/m2.

Ako dlho mám polievať?
Doba polievania závisí od použitého typu postrekovačov na vetve a kvality podložia. Preto spravidla býva pri každej vetve iná doba postreku. Priemerná dĺžka polievania pri cykle 3x do týždňa je pri statických postrekovačoch 4-9 min na vetvu, u rotačných postrekovačov 10-30 min na vetvu a pri kvapkovej závlahe 15-45 min na vetvu.
Čo keď fúka vietor alebo prší?  
Pri automatických závlahách je k ovládacej jednotke spravidla montovaný dažďový senzor, ktorý preruší polievanie počas dažďa a automaticky odblokuje polievanie po vyparení vody. Veterné čidlo zaistí zase prerušenie polievacieho cyklu pri silnom vetre (sila vetra sa dá nastaviť).  Miesto dažďového bidla sa dá pripojiť aj vlhkostné čidlo ale nevýhodou je že zaznamenáva vlhkosť len v malom okruhu okolo čidla.

Môžem automatickú závlahu napojiť na ½“ záhradný ventil?
Áno je to možné ale tento spôsob pripojenia je nevýhodný a cena za tento systém bude vyššia ako pri bežnej dimenzii potrubia 1“ .

Môžem si systém spustiť sám?
Áno,  je však potrebné skontrolovať čerpadlo , filter, uzatváracie armatúry, elektromagnetické ventile, elektro inštaláciu či sa počas zimy nevytvoril kondenz a celý systém zavodniť. Potom treba zapnúť a naprogramovať ovládaciu jednotku prekontrolovať záložný zdroj - baterku väčšinou 9V. Následne treba prekontrolovať funkciu všetkých trysiek prípadne prečistiť a skontrolovať parametre postreku. Tento servis ponúkajú všetky naše inštalačné firmy.

Treba automatickú závlahu zazimovať?
Zazimovanie doporučujeme pre všetky závlahové systémy. Žiadne samovypúšťacie ventile alebo vyspádované potrubia nezabezpečia dokonalú ochranu systému pred zamrznutím. Na konci vegetačného obdobia (koniec októbra a novembra) sa musí previesť zazimovanie systému. Voda sa vytlačí pomocou kompresora. Na jar je potom prevedená revízia a systém je znova zavodnený a spustený.
Zazimovanie sa vykonáva stlačeným vzduchom. Môžete si ho zabezpečovať sami alebo Vám ho zaistí naša inštalatérska firma.