V prípade podpovrchodvej závlahy sú všetky prvky závlahy uložené pod povrchom pôdneho substrátu a voda sa tak dostáva priamo ku koreňovej sústave. Z praktického hľadiska sa podpovrchové zavlažovacie systémy používajú najmä pre závlahu extrémne svahových plôch a strešných záhrad. Tento typ zavlažovania prináša niekoľko výhod.
Najjemnejšie čiastočky zeminy sa pri ňom nesplachujú dolu, pôda sa tým toľko nezhutňuje a korene lepšie rastú. Pôda a listy rastlín sú trvale suché, čo obmedzuje výskyt hubovitých ochorení, ktoré vznikajú pri povrchovom alebo postrekovom zavlažovaní. Eliminuje hnitie ovocia a zeleniny bežne vznikajúce pri postrekovom zavlažovaní. Virivé kvapkové zavlažovače a potrubie je vyrobené z odolných polymérov. Pri umiestnení pod povrchom pôdy je systém chránený proti poškodeniu ultrafialovým žiarením a výkyvmi teploty a vlhkosti.
Každá jednotka umožňuje nastavenie rôznych časových programov pre jednotlivé sekcie (zóny), do ktorých je zavlažovaná plocha vždy rozčlenená. Tieto sekcie sa dajú zavlažovať napríklad jeden, trikrát, alebo aj viackrát denne a každú sekciu ináč dlho a v inú dobu. Okrem toho sa často využíva denný, týždenný, alebo mesačný kalendár, s možnosťou nastavenia rôznych prestávok a opakujúcich sa intervalov. K dispozícii je tak veľké množstvo časových kombinácií. Počasie sa ale naprogramovať nedá a preto je potrebné občas využívať rôzne čidlá.
Za zmienku stoja predovšetkým čidlá dažďové, veterné, teplotné, alebo ich kmbinácia. Všetky tieto čidlá zaisťujú blokovanie závlahy po dobu, po ktorú sú aktivované tými poveternostnými vplyvmi, pre ktoré sú určené. Pokiaľ teda začne pršať, závlaha bude vďaka dažďovému čidlu blokovaná ihneď po dosiahnutí požadovanej nastavenej hodnoty zrážok, napríklad 3 mm. K ďalšiemu závlahovému cyklu tak môže dôjsť až na druhý deň, teda podľa časového programu. Dĺžka prestávky, po ktorú je systém blokovaný čidlom po skončení dažďa, teda závisí na jeho výdatnosti. Vďaka jednotlivým čidlám tak dochádza k prispôsobeniu prevádzky aktuálnemu počasiu.
Pri dlhšie trvajúcich zmenách počasia, ako sú dlhotrvajúce vytrvalé dažde, alebo naopak, tropické horúčavy, využívajú niektorí užívatelia funkciu "sezónneho upresnenia %", ktoré umožňuje prevedenie percentuálnej zmeny dĺžky závlahy na jednotlivých sekciách v rozmedzí 2 - 200 % východzieho stavu, podľa typu jednotky. Využitím tejto funkcie nie je potrebné prevádzať dlhšie preprogramovanie na jednotlivých sekciách, ale celá zmena sa prevedie naraz. Zavlažovanie jednotlivých sekcií, alebo aj celý závlahový cyklus je možné spustiť kedykoľvek aj ručne, mimo naprogramovaný režim. Prevádzku systému je tiež možné dočasne zablokovať, napríklad na týždeň.
Závlahový pomocník
Čidlo pôdnej vlhkosti pracuje na inovovanom elektrotermickom meracom princípe a veľmi pohodlne sa obsluhuje. Prístroj sa špičkou jednoducho zasunie do pôdy. Údržba nie je v priebehu prevádzky nutná. Dohliadnuť je potrebné len na to, aby sa batérie po cca 1 roku prevádzky vymenili. Špeciálny modul senzora registruje veľmi presne a s trvalou spoľahlivosťou vlhkosť pôdy pomocou elektronického merania rozdielov v teplote pôdy. Požadovaný stupeň vlhkosti pôdy je možné individuálne nastaviť pomocou otočného gombíka a kontrolovať príslušnú vlhkosť na ukazovateli. Vďaka tomu môže zavlažovací počítač riadiť zavlažovanie presne podľa potreby a pritom úsporne. Výhodou je možnosť nastaviť jeden režim zavlažovania pre trávnik a iný pre záhony, viac závlahy nasmerovať na miesta, ktoré sú dlhšiu dobu vystavené slnku. Automatický zavlažovací systém je možné doplniť aj o sústavu rýchlospojných vodovodných bajonetových zásuviek. Tieto zásuvky sú pod stálym tlakom a pri veľmi jednoduchej obsluhe poslúžia kedykoľvek ako doplnok na záhrade v miestach, kde práve chýba kohútik, napríklad pre napojenie na sprchu v bazéne, pri umývaní auta alebo v letnej kuchyni v pergole.
Skôr, ako sa rozhodnete zadať odbornej firme spracovanie projektu na závlahovú sústavu vašej okrasnej záhrady, premyslite si jej koncepciu a zistite si dobre nasledujúce údaje: 1. umiestnenie zdroja vody a jeho parametre (tlak, výdatnosť v l/s, kvalita vody) 2. plán výsadby a umiestnenie zelených plôch 3. výškopis terénu okolo domu a na záhrade 4. spôsob využitia záhrady (relaxácia, šport, spoločenské udalosti) 5. spôsob riadenia závlahy (časovačom, podľa zkúseností majiteľa, podľa vlhkosti pôdy). Povrchovo položená kvapková závlaha je vhodná pre letničky a ďalšie dočasné porasty. Hodí se aj do krových výsadieb pre podporu počiatočného rastu a pre zeleninové záhony. Podpovrchovo položená kvapková závlaha je zasa vhodná pre nepravidelné plochy trávnika. Priamo ideálna je pre závlahu extrémne svahových plôch a strešných záhrad a pre závlahu rastlín v tesnej blízkosti okien, stien, verejných chodníkov. Na začiatku samotnej realizácie je potrebné vytýčiť trasu výkopu a umiestnenie zavlažovačov. Pokiaľ už máte na záhrade trávnik musíte najskôr odstrániť trávové trsy a až potom môžete začať s výkopovými prácami. Po výkope a montáži je potrebné vykonať tlakovú skúšku celého systému, brázdy zasypať zemou, utlačiť a položiť nový trávnik. V miestach, kde máte vysadené rastliny musí systém počítať s kvapkovou závlahou s možnosťou kombinácie prídavných kvapkačov a mikrotrysiek. Tie umožňujú vysokú variabilitu zavlažovania.